#kaslaimės
Islandijos futbolo šuolis

Praėjusią savaitę U-16 Development turnyre triumfavo Islandijos vaikinų rinktinė, o šią savaitę vykstančiame merginų WU-16 šios šalies rinktinė po dviejų turų į varžovių vartus įmušė 12 įvarčių be atsako ir penktadienį sieks nugalėtojų vardo. Apie Islandijos futbole vykusias kokybinius pokyčius kalbėjomės su Islandijus futbolo federacijoje dirbančiu Jörundur Áki Sveinsson.

-Pastaruoju metu pastebimas kokybinis futbolo šuolis Islandijos futbole. Kas lėmė vis gerėjančius rezultatus tarpatautinėje arenoje?
Išskirčiau keletą priežasčių, kurios leido siekti vis geresnių rezultatų. Šalyje pasikeitęs požiūris į sportą ir sveiką gyvenimo būdą paskatino šalies valdžia investuoti dideles sumas į infrastruktūrą. Visoje šalyje turime aibę aikščių, kuriose gali sportuoti vis didėjantis vaikų skaičius. Beto galime pasigirti, kad šaltuoju metų laiku turime galimybę sportuoti 7 dengtuose futbolo maniežuose, dar 5 panašūs statiniai turi būti atidaromi artimiausiu laiku.
Noriu pasidžiaugti, kad turime labai gerą trenerių rengimo sistemą. Šią metodiką kūrėme patys, nepasitelkdami užsienio specialistų, nes, mano manymu, mūsų švietimo standartai labai aukšti. Aišku, organizuodami seminarus vietos treneriams kartas nuo karto kviečiame užsienio specialistus iš Danijos, Anglijos ar Vokietijos. Mūsų šalyje sukurti griežti reikalavimai treneriams su vaikais leidžia dirbti tik išlaikius UEFA licenciją.
Jau kurį laiką valdžios vykdomos prevencinės bei sveikatinimo programos iš esmės pakeitė žmonių požiūrį į sportą. Miestas, kuriame aš gyvenu, turi vos 15 tūkstančių gyventojų, o futbolą žaidžiančių vaikų skaičius siekia 1000. Nieko nuostabaus, kad miestelyje yra dvi dirbtinės dangos aikštės ir baigiamas statyti pilnų matmenų futbolo maniežas. Valdžia (vyriausybė ir savivaldos) girdi žmonių nuomonę, kad dalis mokamų mokesčių būtų investuojami į sveikatinimo ir prevencines programas.

-Kaip manote kada prasidėjo šie pokyčiai?
2011 metais talentinga Islandijos U-21 rinktinė dalyvavo Europos čempionate Danijoje, panašiu metu šalies nacionalinės rinktinės vairą perėmė Švedijos specialistas Lars Lagerbäck. Per trumpą laiką jis sugebėjo šiems jauniems žaidėjams įskiepyti nugalėtojų mentalitetą. Greitai pasiekti rezultatai šalyje „užsuko“ tikrą futbolo maniją: vis daugiau berniukų ir mergaičių siekia tapti profesionaliais žaidėjais, valdžia pradėjo skirti vis didesnes sumas infrastruktūros projektams, o futbolas tapo neatsiejama gyvenimo dalimi – šiuo metu net pusė šalies gyventojų trokšta pasaulio čempionato rungtynes Rusijoje stebėti gyvai.

– Jus dirbate Islandijos futbolo federacijoje. Už ką esate atsakingas?
Futbole sukaupiau beveik 30 metų patirtį. Moterų futbolas man nėra svetima sritis, nes dar 2001-2002 ir 2005-2006 metais teko dirbti su nacionaline moterų komanda. Jau pusantrų metų dirbu Islandijos futbolo federacijoje – esu WU-16 ir WU-17 merginų rinktinių vyriausias treneris, taip pat dirbu su WU-19 rinktine. Mano kompetencijoje – perspektyviausių žaidėjų (tiek merginų, tiek vaikinų) identifikavimas, sekimas ir integravimas į jaunimo rinktines.

-Kokia darbo su perspektyviausiomis merginomis specifika?
Ne tik sekame jaunųjų žaidėjų dalyvavimą moterų futbolo čempionate, bet ir vedame treniruotes jų klubuose. Žiemos laikotarpiu (nuo spalio iki kovo) kartą per mėnesį talentingiausias savo amžiaus žaidėjas kviečiame į sostinėje įsikūrusį futbolo centrą, kuriame vykdome trijų dienų (nuo penktadienio iki sekmadienio) talentų ugdymo treniruotes. Vėliau merginos grįžta į klubus, kuriuose, po produktyvių pokalbių su treneriais, siekia sekti mūsų rekomendacijomis. Džiugu, kad bendradarbiavimas su klubų treneriais vyksta itin sklandžiai.

-Nuo kokio amžiaus pradedate stebėti perspektyviausias žaidėjas bei kviesti jas į talentų ugdymo treniruotes?
Jau nuo 14 metų didelėms merginų grupėms (iki 100 žaidėjų) organizuojame turnyrą, po kurio atrenkame 30-35 žaidėjas, kurias sekame intensyviau.

-Kaip organizuojama merginų varžybų vykdymo sistema?
Federacija stengiasi merginoms sudaryti sąlygas nuo mažens žaisti kuo daugiau rungtynių. Nuo 5 iki 8 metų organizuojamos 5 prieš 5 futbolo varžybos, vėliau iki 12 metų merginos rungytyniauja 8 prieš 8 (pusės aikštės plote), o jau nuo 13 metų žaidėjos pradeda rungtyniauti 11 prieš 11. Kiekvienoje amžiaus grupėje varžyvos vyksta pakopomis: pavyzdžiui, U-13 amžiaus grupėje mes turime A ir B divizionus (kiekviename po 10 komandų, o kelios jų turi net po 3-4 ekipas).
Moterų futbolo varžybos organizuojamos trimis pakopomis: aukščiausia lyga (10 komandų), I lyga (10 komandų) ir II lyga (10 komandų). Įprastai čempionatas prasideda balandžio pabaigoje ir trunka iki rugsėjo, vėliau merginos dalyvauja draugiškose turnyrose. Nuo sausio iki kovo federacija organizuoja turnyrus maniežuose.

-Kaip pavyksta į futbolą pritraukti tokį kiekį merginų?
Tikslaus atsakymo neturiu. Iš esmės, praktiškai kiekvieną merginą mūsų šalyje kultivuoja kurią nors sporto šaką: futbolą, rankinį arba gimnastiką. Tai neprivaloma, tačiau tėvai, vykdydami prevencinę programą, skatina merginas būti aktyviomis bei sportuoti.

-Koks vaidmuo mokyklose vykdomų kūno kultūros užsiėmimo?
Aš pats ilgą laiką dirbau kūno kultūros mokytoju ir net šiuo metu du kartus į savaitę dėstau mokykloje. Šiuo metu galioja privaloma trijų kūno kultūros užsiėmimų per savaitę sistema (vienas iš tų užsiėmimų skirtas plaukimo pagrindams ugdyti). Aš manau, kad to nepakanka, tačiau pasibaigus pamokoms visi mokiniai turi galimybę lankyti būrelius. Dauguma neatsisako šios galimybės.

-Kas motyvuoja merginas gyvenimą sieti su futbolu?
Mūsų nacionalinės moterų komandos pasiekimai (3 kartus Europos čempionato dalyvė, o šiuo metu turi dideles galimybes patekti į 2019 metais vyksiantį Pasaulio čempionatą Prancūzijoje) verčia jaunąsias žaidėjas siekti to paties. Turbūt kiekvienai jaunai merginai, jos tėvams bei klubui, kuriame ji sportuoja, didžiulė garbė atstovauti savo šaliai tarptautinėje arenoje.
Galiu teigti, kad aukščiausioje lygoje dalyvaujantys klubai yra profesionalūs, o dauguma aukščiausiame lygmenyje rungtyniaujančių žaidėjų gauna atlygį. Kai kurios futbolo dėka gauna stipendijas studijoms JAV. Šiuo metu turime apie 15 profesionalių žaidėjų, kurios rungtyniauja stipriausiuose Europos moterų futbolo čempionatuose (Vokietijoje, Švedijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje).

Ačiū.